Publikováno Napsat komentář

1. Žlutý list 2017: Alzheimerova nemoc – její diagnostika, léčba a sociální péče

Ve středu 19. 4. 2017 se konal první ročník vzdělávacího kurzu o Alzheimerově nemoci v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Kurz jsme nazvali Žlutý list, což má symbolizovat stárnutí člověka a jeho mozku.

Prvního Žlutého listu se zúčastnilo 106 účastníků z různých koutů České republiky a různých profesí. Dorazili lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, kliničtí logopedi, ergoterapeuti, psychologové, aktivizační pracovníci, lékárníci, trenérka paměti i canisterapeutka. Pro šest profesí se nám podařilo kurz certifikovat, takže většina z účastníků měla možnost účastí na kurzu splnit povinnost celoživotního vzdělávání.

Program kurzu byl rozdělen do dvou částí. Dopoledne probíhaly odborné přednášky lékařů a psychologa Oddělení kognitivních poruch na téma diagnostika, léčba, neuropsychologická diagnostika a sociální péče u pacientů s Alzheimerovou nemocí. Rovněž byly představeny krátké kognitivní testy, které je možné běžně použít pro zjištění kognitivních poruch.

Odpolední část byla zaměřena prakticky. Účastníci kurzu si mohli vybrat dvě témata praktik. Na výběr byly: Pomocné vyšetřovací metody v diagnostice kognitivních poruch (zobrazení mozku a likvorové vyšetření) s doc. Bartošem; Kazuistika – komplexní geriatrický pohled na diferenciální diagnostiku pacientů s kognitivní poruchou s MUDr. Elischer či Výběr a interpretace psychologických testů při podezření na kognitivních poruchy s Mgr. Fayettem. Další volbou mohl být praktický nácvik provádění nového původního kognitivního testu POBAV určeného k rychlému orientačnímu zjištění kognitivní poruchy.

Tato dvě praktika vedla MUC. Zbránková a Jana Adámková. Trhací blok s návodem k provádění a s 50 kusy testu POBAV si z kurzu odnesli všichni účastníci, aby jej mohli velmi snadno začít okamžitě používat ve svých praxích.

Završením kurzu byla komentovaná prohlídka Oddělení kognitivních poruch. Překvapila nás hojná účast navzdory předchozímu náročnému programu a pokročilé odpolední hodině.

Tímto prvním kurzem jsme zavedli novou tradici a v následujících letech pravidelně pořádali vzdělávací kurzy. Při nich i nadále předáváme naše zkušenosti s diagnostikou, léčbou a výzkumem Alzheimerovy nemoci a kognitivních poruch široké odborné veřejnosti z celé České republiky a třeba i ze Slovenska.


„Vážený pane docente,
Ve středu jsem se zúčastnila vzdělávací akce Žlutý list. Chtěla jsem Vám touto cestou vyjádřit poděkování za velmi zajímavou akci a to jak po stránce profesní tak i organizační. Jsem si jistá, že není jednoduché připravit kurz tak, aby byl zajímavý a přínosný, když mezi posluchači jsou lidé s tak odlišným profesním zaměřením i mírou znalosti, jako se sešli zde. A Vám se to podařilo na výbornou ;o).
Pro mne osobně bylo i velmi zajímavé a přínosné členění na dopolední teoretickou a odpolední praktickou část (včetně techniky postupného odkrývání jednotlivých diagnóz).
Zároveň jsem se chtěla zeptat, zda by bylo možné poskytnout na naše pracoviště prezentaci Vaší přednášky, případně i přednášky pana psychologa Mgr. Fayetteho. Budu pro své kolegy zde na pracovišti chystat krátké sdělení z této akce a bylo by to pro mne vítaným zdrojem, který bych samozřejmě citovala.
Budu se těšit na případnou další akci Vašeho pracoviště.
Děkuji a přeji hezký den.
Dana Chmelařová“

„Mila pani Adamkova,
velmi Vam dekujeme za vse.
Jeste jednou Vam musime sdelit, ze skoleni bylo naprosto uzasne….!!! Jeste ted na nej s pani primarkou vzpominame, hodne nam to pomohlo overit si spoustu veci jak je zde v Lbc samy delame..???..a dali jste nam velkou motivaci v dopilovani jinych veci, abychom byli nasim pacientum i jejich rodinam co nejvice napomocny!!!

Mnoho pozdravu Vam…panu docentovi!!! i celemu Vasemu tymu  dekujeme!!!
Luci Ptáčková“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..