Publikováno Napsat komentář

2. Žlutý list 2018: Alzheimerova nemoc – diagnostika, léčba, nové testy paměti a řízení aut

Na základě zkušeností s pořádáním prvního ročníku a velmi pochvalných ohlasů jsme dne 26. 4. 2018 uspořádali druhý ročník kurzu nazvaný 2. Žlutý list 2018.

Úvodní slovo pronesl prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc. FRCPsych, ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde kurz probíhal. Celý program kurzu byl rozdělen na dopolední teoretickou a odpolední praktickou část.

Na začátku se účastníci seznámili nebo si zopakovali informace k diagnostice a léčbě Alzheimerovy nemoci. Vše jim vysvětlil doc. MUDr. Aleš Bartoš, Ph.D., vedoucí Oddělení kognitivních poruch, který se Alzheimerovou nemocí profesně zabývá již 15 let.

Navázala na to přednáška MUDr. Kotoučové, lékařky Ordinace pro poruchy paměti a Alzheimerovu nemoc v NUDZ, která seznámila posluchače s užitečnými testy a dotazníky a na kazuistice demonstrovala jejich vhodné použití pro diagnostiku různých stupňů kognitivních poruch u pacientů.

Po přestávce doc. Bartoš představil dva nové krátké testy paměti TEGEST a POBAV. Tyto původní české zkoušky jsou výsledkem práce posledních let na jeho pracovištích ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v NUDZ. Tyto testy se snadnou používají, trvají krátce a nejsou vázány žádnými autorskými omezeními.

Mnoho odborníků zabývajících se seniorskou populací se trápí otázkou, kdy ještě dovolit a kdy již zakázat seniorům řízení aut. Proto jsme zařadili do programu přednášku MUDr. Elischer, lékařky Ordinace pro poruchy paměti a Alzheimerovu nemoc v NUDZ, nazvanou Řidičské oprávnění u seniorů podle právní úpravy v ČR.

Tato přednáška pochopitelně nedokázala odpovědět na všechny otázky, ale představila současnou situaci v České republice a srovnala ji se situací v Evropě. Dr. Elischer vysvětlila, že vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel nařizuje odebrání řidičského oprávnění v případě demencí, nikoli mírné kognitivní poruchy. Harmonizované kódy upravují podmínky, za kterých je možno dovolit pacientům s kognitivními poruchami řídit, omezit riziko a zároveň zachovat mobilitu seniorů do vysokého věku a tím jejich společenské sebevědomí.

Odpolední program zahrnoval seminář doc. Bartoše Praktické použití krátkých kognitivních testů a interpretace jejich výsledků a seminář MUDr. Kotoučové Pomocné vyšetřovací metody v diagnostice kognitivních poruch (zobrazení mozku a likvorové vyšetření). Alternativou k těmto dvěma seminářům byl praktický nácvik provádění testů TEGEST a POBAV určených k rychlému orientačnímu zjištění kognitivní poruchy vedený Janou Adámkovou, koordinátorkou Oddělení kognitivních poruch.

Trhací blok s návodem k provádění a s 50 kusy testu POBAV si z kurzu odnesli všichni účastníci, aby jej mohli velmi snadno začít okamžitě používat ve svých praxích.

Na závěr proběhla komentovaná prohlídka Oddělení kognitivních poruch.
Celého kurzu se účastnilo 83 účastníků různých profesí z celé České republiky – lékaři, zdravotní sestry, sociální pracovníci, kliničtí logopedi, ergoterapeuti, psychologové, aktivizační pracovníci, lékárníci, gerioterapeut i ošetřovatelka.


„Líbilo se mi praktické předvedení testů, těším se na další Žlutý list, setkání bylo velmi příjemné“

„Hezké přednášky, výborná organizace, příjemné prostředí“

„Tak jako v 1. kurzu ŽL byli jste výborní – organizací i náplní kurzu, stejně jako přístupem k posluchačům.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..