Publikováno Napsat komentář

3. Žlutý list 2019 – Alzheimerova nemoc: diagnostika, léčba, nové testy paměti a laboratorní vyšetření

Třetí ročník kurzu nazvaného Žlutý list, který symbolizuje stárnutí v přírodě i mezi lidmi, se konal dne 4. 4. 2019 v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy. Jednalo se o celodenní certifikovaný kurz pro odborníky z různých oborů, zabývajícími se seniorskou populací, Alzheimerovou nemocí, poruchami paměti a demencemi.

Kurz slavnostně zahájil profesor Höschl, ředitel NUDZ, a docent Bartoš, vedoucí Oddělení kognitivních poruch v NUDZ. Následoval dopolední blok, kde si účastníci vyslechli přednášky na téma Časná diagnostika a léčba Alzheimerovy nemoci (doc. Bartoš), Co nám může odhalit laboratorní vyšetření u pacientů s kognitivní poruchou? (MUDr. Elischer), Nové testy paměti ALBA a POBAV (doc. Bartoš) a Krátké kognitivní testy a dotazníky (MUDr. Kotoučová).

Na závěr dopoledne se posluchači dozvěděli o některých projektech, na kterých v NUDZ pracuje Oddělení kognitivních poruch, které celý kurz uspořádalo. Jedná se především o mezinárodní projekt INDEED – evropská podunajská iniciativa ke zlepšení vzdělávání v demencích a projekt AKSTIM – který se zabývá tím, jaký je vztah mezi spánkem, strukturálními změnami mozku a úbytkem paměťových schopností u starších osob.

Odpolední blok byl navržen více prakticky a účastníci kurzu si mohli sami vybrat dle svých potřeb z pěti možností. V nabídce byly dvě praktika docenta Bartoše Praktické použití krátkých kognitivních testů a interpretace jejich výsledků (správná volba, návaznost na léčbu) a Diferenciální diagnostika Alzheimerovy nemoci a frontotemporální lobární degenerace.

Neuroložka MUDr. Kotoučová přiblížila Pomocné vyšetřovací metody v diagnostice kognitivních poruch (zobrazení mozku a likvorové vyšetření). Jana Adámková prakticky zaučila zájemce, jak administrovat a vyhodnotit test POBAV. A psycholožka Marie Hollá vysvětlila, jaké jsou principy, administrace, hodnocení a normy u testu ALBA.

Kurzu se zúčastnilo 102 osob. Mezi účastníky byli lékaři, lékárníci, zdravotní sestry a jeden záchranář, ergoterapeuti, logopedi, psychologové, sociální pracovníci, fyzioterapeuti i studenti.

Jsme velmi rádi za laskavé ohlasy a skvělé hodnocení kurzu účastníky. Ujistilo nás to o tom, že kurz je potřebný a dobře vedený. Pokud nám to okolnosti umožní, rádi bychom v tradici kurzů Žlutý list pokračovali i v příštích letech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..