Kogbionta

Co když jsou některé věci jednodušší, než vypadají? Představte si, že by se vám díky pouhému užívání probiotik zlepšila paměť a celková nálada. Bez léků a dalších lékařských zásahů. Ano.

Třeba to skutečně jde!

Více o výzkumu mluvil prof. MUDr. Aleš Bartoš Ph.D. v pořadu Sama doma


Leták výzkumu: Leták – Kogbionta

UPOZORNĚNÍ: Přijímaní nových dobrovolníků do výzkumu je nyní uzavřeno. Děkujeme všem za váš zájem!

Nové myšlenky

V poslední době se věnuje velká pozornost souvislostem mezi zažívacím systémem a celkovým zdravím člověka (duševním i fyzickým). Stále ale chybí dostatek důkazů, které by toto tvrzení jednoznačně potvrdily. A proto potřebujeme vás.

Studie CleverAge Biota předpokládá, že přítomnost konkrétních bakterií ve střevě může příznivě ovlivnit metabolismus, funkci mozku, paměť a náladu. Správné bakterie je možné podat pomocí speciálně vyvinutých probiotik. Nábor stále pokračuje. Prozatím jsme vzhledem k současné situaci posunuli začátek projektu. Na kdy, nevíme zatím přesně. 

Více o střevech jako „druhém mozku“, se můžete dočíst v tomto článku.

Zajímavost: Probiotika jsou skupinou látek, které můžeme najít i v běžné stravě, např. v kysaných mléčných výrobcích, nebo v pivu. Speciálními metodami je možné je připravit jako potravinové doplňky ve formě živých mikroorganismů, které se přidávají do potravin. Jejich výživou je hlavně vláknina.

Něco extra

Pro náš výzkum ale byla vytvořena speciální probiotika, která jsou pro člověka ještě přirozenější.

Proč se zúčastnit?

Naším hlavním cílem je najít taková řešení, která by pomohla posilovat paměť ve vyšším věku. Proto budeme rádi, když nám i vy pomůžete zapojením do našeho výzkumu. Díky účasti zjistíte, jak je na tom vaše paměť, získáte zdarma jinak drahá speciální probiotika a pomůžete nám ověřit průlomovou myšlenku, která by následně mohla pomoct s pamětí mnoha dalším lidem.

Jak bude výzkum probíhat?

Výzkum u jednoho dobrovolníka bude trvat zhruba půl roku. Během toho:

 • Nejprve vyplníte vstupní dotazník, díky kterému zjistíme, zda splňujete všechna potřebná kritéria
 • 3x vyšetříme vaši paměť a náladu řadou testů a dotazníků
 • Odebereme krev
 • Vyšetříme moč a stolici (dostanete zkumavky pro domácí odběr)
 • Vyhodnotíme vaše stravování a fyzický stav pomocí nutričního vyšetření
 • Pomocí speciálních hodinek budeme monitorovat vaši pohybovou aktivitu, kterou následně budeme dávat do souvislosti s Vaší životosprávou
 • Budete denně užívat jednu kapsli probiotika / placeba a jednu – tři tablety vlákniny /placeba (vyzkoušíte obojí, ke změně dojde po třech měsících užívání (pzn. ani vy, ani vyšetřující nebude vědět, jakou látku zrovna užíváte)

Každý dobrovolník absolvuje 4 cca 2 – 3hodinové návštěvy v jednom z vybraných zařízení:

 • Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech
 • Fakultní nemocnici Královské Vinohrady

 1. Návštěva: vyšetření paměti pomocí testů a dotazníků, přebrání odběrové zkumavky pro domácí oděr moče a stolice, předání aktigrafu pro měření pohybové aktivity
 2. Návštěva: (cca po týdnu) donesení vzorků moče a stolice, odběr krve, nutriční a fyzické vyšetření, přebrání první várky tobolek (probiotik / placeba)
 3. Návštěva: (po třech měsících), druhé kolo všech vyšetření, přebrání druhé sady tobolek (prostřídání)
 4. Návštěva: (po třech měsících) třetí kolo všech vyšetření

 

Jste vy naším dobrovolníkem?

 • Je Vám 55-80 let?
 • Je čeština vaším mateřským jazykem?
 • Můžete dojet 4X během půl roku do Národního ústavu duševního zdraví, nebo do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady?                       
 • Jste soběstačná/ý (zacházení s financemi, samostatné cestování, braní léků, správné používání telefonu, vyplňování formulářů, příprava jídla)?                 
 • Netrpíte celiakií, ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí, nebo častými průjmy? 
 • Poslední tři měsíce jste neužíval/a jakákoli jiná probiotika?

 

Myslíte si, že splňujete tato základní kritéria? Půjdete do toho s námi? Výborně! Pokračujte prosím na vyplnění vstupního dotazníku – zabere vám to cca 20min. Díky dotazníku zjistíme, zda splňujete skutečně všechna kritéria pro vstup do projektu. Pokud se stane, že je splňovat nebudete, dozvíte se to rovnou v průběhu vyplňování. V případě, že kritéria splňovat budete, ozveme se vám již přímo telefonicky a domluvíme se na dalším postupu.

=> POKRAČOVAT NA VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU <=